Cesta: Projekty a aktivity » Projekt Sustainable Europe


Projekt Sustainable Europe in 2030

Sustainable Europe 2030 - There are solutions everywhere! je název mezinárodního projektu vrámci programu Erasmus+ KA2, který probíhá na naší škole vletech 2017 -2019. Spolu s žáky a učiteli z francouzského města Lannion, portugalského Santo Tirso, islandského Reykjavíku a německé školy v Emdenu jsme se zapojili do projektu, který se věnuje tématu ekologie a životního prostředí ve všech zúčastněných státech. Během setkání ve Francii, na Islandu a v Německu jsme se zabývali zemědělstvím - francouzská Bretaň, obnovitelnými zdroji energie - geotermální energie a její využití na Islandu a výrobou ekologických aut - automobilka Volkswagen v Emdenu. Během pobytu všech žáků a učitelů na naší škole jsme je naučili základům práce v CADu při návrhu ekologického domu. Své postřehy studenti prezentují ve formě filmových klipů na společném televizním okruhu Web-TV, který byl vytvořen již během minulého projektu.

Pracovním jazykem celého projektu i všech setkání je angličtina, takže studenti se během dvouleté práce na projektu zdokonalili v angličtině, poznali spoustu nových kamarádů z partnerských škol a navštívili překrásná místa francouzské Bretaně, úžasnou přírodu Islandu a zajímavou část severního Německa, do kterého by jako běžní turisté asi nezavítali.

Jako svůj první úkol natáčeli naši studenti svá videa na téma Problémy životního prostředí ve svém regionu. První zahraniční výjezd žáků a učitelů naší školy proběhl již v listopadu 2017 - týdenní pobyt ve Francii, kde jsme měli příležitost navštívit několik farem zaměřených na rostlinnou i živočišnou výrobu, samozřejmě s důrazem na francouzské speciality. Na vlastní oči jsme tak mohli vidět, jak se zpracovávají ústřice a ti odvážnější mohli ochutnat i šnečí speciality. Své poznatky pak studenti zúročili při práci na výstupních prezentacích, které se staly podkladem pro studentskou minikonferenci o budoucnosti evropského zemědělství.

Další projektové setkání se uskutečnilo v dubnu 2018 na Islandu. Tématem, na kterém se zde pracovalo, byla energie a různé způsoby jejího získávání a využití. Tomuto tématu odpovídaly i exkurze po okolí Reykjavíku - získávání a využívání tepla z hlubinných vrtů k vytápění domů nebo skleníků na intenzivní pěstování rajčat, historická budova nejstarší hydroelektrárny na ostrově.

Počátkem listopadu 2018 hostila naše škola setkání studentů a učitelů z partnerských škol a tématem tohoto setkání byla udržitelnost v oblasti bydlení a  architektury. Navštívili jsme společnost KOMA ve Vizovicích, zaměřenou na výrobu modulárních konstrukcí, firmu LIKO-S ve Slavkově u Brna, která vyvíjí prototypy budov se zelenou fasádou. Krásným příkladem udržitelnosti voblasti architektury byla návštěva technického parku v Dolních Vítkovicích. Získané poznatky pak studenti zúročili v pracovní části projektového setkání při tvorbě prezentací a schematických návrhů rodinných domů.

Poslední projektové setkání žáků a učitelů se uskutečnilo v březnu 2019 v severoněmeckém přístavním městě Emden. Práce žáků zde probíhala jako vždy v mezinárodních týmech a měli za úkol vytvořit vizi toho, jak se budou lidé za pár desetiletí přepravovat z místa na místo s ohledem na pohodlí, bezpečnost a životní prostředí. Inspiraci čerpali z návštěvy emdenské automobilky Volkswagen, návštěvy do nizozemského města Groningen nebo východofríský ostrov Borkum.

V červnu tohoto roku naše škola hostila ještě setkání učitelů všech partnerských škol, během kterého proběhla závěrečná evaluace projektu a příprava na projekt následující.

Odkaz na projektové webové stránky: http://www.sustainableurope2030.eu/

 

Krátká videa dokumentující ekologické problémy v regionu:

Krátké eko-video 1

Krátké eko-video 2

Krátké eko-video 3

Krátké eko-video 4

Krátké eko-video 5

 

Video Housing in Portugal

Video Sustainable energy

Housing in Iceland

Passive houses in the CR

The Best of Lannion

Housing in France

East Friesian building traditions

The Best of Iceland

The sustainable house

The Best of the Czech Republic

 

Odkaz na Youtube channel obsahující videa z projektu


Aktuální akce

Výsledky 2. kola přijímacího řízení pro učební obory

pro školní rok 2024/2025 »

Termíny zkoušek profilové části MZ a způsob záznamu vytvářeného textu písemných prací

pro podzimní zkušební období 2024 »

Informace pro rodiče a žáky budoucího 1. ročníku

školní rok 2024/2025 »

Intranet

Přihlášení do intranetu:Odakz na Facebook   Odkaz na Instagram

Rychlý kontakt

Adresa: Máchova 628/10
757 01 Valašské Meziříčí

IČ: 00843491
IZO: 000843491

RED_IZO: 600018164

Tel.: +420 571 751 011
ID datové schránky: a2hiatx

E-mail: skola@spsstavvm.cz
Web: www.spsstavvm.cz

Redakční rada:
dvorak@spsstavvm.cz

sadilkova@spsstavvm.cz

halastova@spsstavvm.cz
poboril@spsstavvm.cz

Prohlášení o přístupnosti stránek