Cesta: Projekty a aktivity » Projekt Europeness – The Principles We Share


Mezinárodní projekt “Europeness – The Principles We Share“

 

"Europeness - The Principles We Share" je název mezinárodního projektu v rámci evropského programu Erasmus+KA2, který na naší škole probíhá v letech 2020 - 2022. Spolu s žáky a učiteli z francouzského města Lannion v Bretani, portugalského Santo Tirso poblíž města Porto, islandského Reykjavíku a německé školy v Emdenu jsme se zapojili do projektu, který se věnuje tématu historického i současného pojetí Evropské unie, zapojení občanů České republiky do EU a vytváření evropské sounáležitosti.

Během dvouletého trvání projektu se mělo uskutečnit několik výjezdů žáků a učitelů do partnerských škol v Německu, Francii a na Islandu. Závěrem celého projektu bude setkání všech zúčastněných škol v Bruselu, kde se žáci seznámí s evropskými institucemi a budou zde prezentovat své vize budoucí Evropy a evropského společenství.

Pracovním jazykem celého projektu i všech setkání je angličtina, takže se žáci během dvouleté práce na projektu zdokonalí v anglickém jazyce, poznají spoustu nových kamarádů z partnerských škol a navštíví překrásná místa francouzské Bretaně, úžasnou přírodu Islandu a zajímavou část severního Německa, do které by jako běžní turisté asi nezavítali.

Prostředkem pro zpracování jednotlivých témat je film. Studenti všech zúčastněných škol natáčí krátká videa s evropskou tematikou a všechna tato díla budou po dobu celého trvání projektu prezentována na společném televizním okruhu Web-TV, který byl vytvořen již během minulého projektu.

Prvními úkoly, na kterých žáci všech zúčastněných států pracovali, bylo vytvoření krátkého videa na téma "Jak se projevila spolupráce v rámci EU v mém regionu" a vytvoření výukové hry, často v digitální podobě, opět s tématem evropské spolupráce.

Loňská epidemiologická situace nám pochopitelně neumožnila zahájit projekt od září 2020 v naplánované podobě. Během online setkání učitelů partnerských bylo dohodnuto, že mobility v loňském školním roce budou uskutečněny jako online setkání a budeme doufat, že v následujícím školním roce se opravdu uskuteční zahraniční výjezdy na Island a do Francie a závěrečné setkání všech v Bruselu.

Vzhledem k  epidemiologické situaci se první setkání žáků a učitelů všech partnerských škol uskutečnilo ve dnech 8. - 12. února 2021 online.

Společnou platformou pro setkání se stal Microsoft Teams. V krátkých úvodních filmech se studenti navzájem seznámili se svými regiony a spoluprací v rámci Evropské unie, následovaly filmy vytvořené francouzskými studenty o historickém pozadí evropské spolupráce a v mezinárodních skupinách si pak studenti zahráli výukové digitální hry o EU. Na základě vybraných hesel, která dle studentů nejvíce vystihují současnou evropskou problematiku, následně natočili krátká videa. Závěrečným výstupem tohoto online setkání bylo vytvoření studentského manifestu na téma: Jak si mladí lidé představují evropskou spolupráci. Na závěr celého projektu by tento manifest studenti měli představit na půdě Evropského parlamentu.

Pokračující epidemiologická situace nám neumožnila uskutečnit ani další výjezd v loňském školním roce, a proto se i druhé setkání v dubnu 2021 uskutečnilo online. Zúčastnilo se jej 43 studentů ze všech zapojených škol a tentokrát tématem setkání byla Evropská demokracie.

Přestože se veškerá spolupráce během prvního projektového roku odehrávala online, všichni zúčastnění studenti si celý rok užili a těší se na další spolupráci. Společně doufáme, že se  letošním školním roce podaří uskutečnit výjezdy do Francie, na Island a závěrečné setkání v Bruselu.

 

 

Odkazy na krátká videa vytvořená v rámci projektu:

Democracy in the Czech Republic 1

Democracy in the Czech Republic 2

 

Video vytvořené během online mítingu - skupina Stockholm

Video vytvořené během online mítingu - skupina Warshaw

Video vytvořené během online mítingu - skupina Rome

Video vytvořené během online mítingu - skupina Brussels

Video vytvořené během mítingu v Lannionu

Světlo Valmez

Cultural differencies

Valašsko - kulturní rozdíly

War in Euroepe - video vytvořené na online meetingu

Video z projektového setkání v Lannionu 2022

 


Přílohy ke stažení


Aktuální akce

Stavba roku Zlínského kraje 2021

ocenění a úspěchy našich žáků »

Vyhlášení 3. kola přijímacího řízení

pro školní rok 2022/2023 »

Termíny opravných závěrečných zkoušek - podzim 2022

Jmenování členů zkušebních komisí pro ZZ 2022 a termíny zkoušek »

Jmenování členů zkušebních maturitních komisí a pověření pro návrh hodnocení praktických zkoušek – A4, D4, TS4, Z2

pro podzimní zkušební období 2022 »

Termíny zkoušek profilové části MZ

pro podzimní zkušební období 2022 »

Intranet

Přihlášení do intranetu:Odakz na Facebook   Odkaz na Instagram

Rychlý kontakt

Adresa: Máchova 628/10
757 01 Valašské Meziříčí

IČ: 00843491
IZO: 000843491

RED_IZO: 600018164

Tel.: +420 571 751 011
ID datové schránky: a2hiatx

E-mail: skola@spsstavvm.cz
Web: www.spsstavvm.cz

Redakční rada:
dvorak@spsstavvm.cz

sadilkova@spsstavvm.cz

halastova@spsstavvm.cz
poboril@spsstavvm.cz

Prohlášení o přístupnosti stránek