Cesta: Projekty a aktivity » Projekt Europeness – The Principles We Share


Mezinárodní projekt “Europeness – The Principles We Share“

“Europeness – The Principles We Share“ je název mezinárodního projektu v rámci evropského programu Erasmus+KA2, který bude na naší škole probíhat v letech 2020 – 2022. Spolu s žáky a učiteli z francouzského města Lannion v Bretani, portugalského Santo Tirso poblíž města Porto, islandského Reykjavíku a německé školy v Emdenu jsme se zapojili do projektu, který se věnuje tématu historického i současného pojetí Evropské unie, zapojení občanů České republiky do EU a vytváření evropské sounáležitosti.

Během dvouletého trvání projektu se uskuteční několik výjezdů žáků a učitelů do partnerských škol v Německu, Francii a na Islandu. Závěrem celého projektu bude setkání všech zúčastněných škol v Bruselu, kde se žáci seznámí s evropskými institucemi a budou zde prezentovat své vize budoucí Evropy a evropského společenství.

Pracovním jazykem celého projektu i všech setkání je angličtina, takže se žáci během dvouleté práce na projektu zdokonalí v anglickém jazyce, poznají spoustu nových kamarádů z partnerských škol a navštíví překrásná místa francouzské Bretaně, úžasnou přírodu Islandu a zajímavou část severního Německa, do které by jako běžní turisté asi nezavítali.

Prostředkem pro zpracování jednotlivých témat je film. Studenti všech zúčastněných škol budou natáčet krátká videa s evropskou tematikou a všechna tato díla budou po dobu celého trvání projektu prezentována na společném televizním okruhu Web-TV, který byl vytvořen již během minulého projektu.

Prvními úkoly, na kterých žáci všech zúčastněných států pracovali, bylo vytvoření krátkého videa na téma Jak se projevila spolupráce v rámci EU v mém regionu a vytvoření výukové hry, často v digitální podobě, opět s tématem evropské spolupráce.

Současná epidemiologická situace nám pochopitelně neumožnila zahájit projekt od září 2020 v naplánované podobě. Během online setkání učitelů partnerských bylo prozatím dohodnuto, že mobility v letošním školním roce budou uskutečněny jako online setkání a budeme doufat, že v následujícím školním roce se opravdu uskuteční zahraniční výjezdy na Island a do Francie a závěrečné setkání všech v Bruselu.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci se první setkání žáků a učitelů všech partnerských škol uskutečnilo ve dnech 8. – 12. února 2021 online.

Společnou platformou pro setkání se stal Microsoft Teams. V krátkých úvodních filmech se studenti navzájem seznámili se svými regiony a spoluprací v rámci Evropské unie, následovaly filmy vytvořené francouzskými studenty o historickém pozadí evropské spolupráce a v mezinárodních skupinách si pak studenti zahráli výukové digitální hry o EU. Na základě vybraných hesel, která dle studentů nejvíce vystihují současnou evropskou problematiku, následně natočili krátká videa. Závěrečným výstupem tohoto online setkání bylo vytvoření studentského manifestu na téma: Jak si mladí lidé představují evropskou spolupráci. Na závěr celého projektu by tento manifest studenti měli představit na půdě Evropského parlamentu.

Přestože se vše odehrávalo online, všichni zúčastnění studenti si celý týden užili a těší se na další spolupráci.

 


Přílohy ke stažení


Aktuální akce

Informace k provozu školy

od 1. 9. 2021 »

Testování žáků na začátku školního roku 2021/2022

a platné mimořádné opatření MZ ČR »

Prázdninový provoz a režim začátku školního roku 2021/2022

z hlediska epidemiologických opatření ve školství »

Intranet

Přihlášení do intranetu:Odakz na Facebook   Odkaz na Instagram

Rychlý kontakt

Adresa: Máchova 628/10
757 01 Valašské Meziříčí

IČ: 00843491
IZO: 000843491

RED_IZO: 600018164

Tel.: +420 571 751 011
ID datové schránky: a2hiatx

E-mail: skola@spsstavvm.cz
Web: www.spsstavvm.cz

Redakční rada:
dvorak@spsstavvm.cz

sadilkova@spsstavvm.cz

halastova@spsstavvm.cz
poboril@spsstavvm.cz

Prohlášení o přístupnosti stránek